حسابداری سبز
وبلاگ شخصی مصطفی ولیزاده-کارشناسی ارشد
 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
مصطفی ولی زاده

فصل 2 

  

روشهای تحقیق و تئوری حسابداری

رئوس مطالب فصل

·       روشهای علمی تحقیق

·       تحقیقات مثبت حسابداری

·       تئوری های دستوری و توصیفی

·       روشهای قیاس و استقراء به عنوان روشهای مکمل

·       هنر یا علم بودن حسابداری

·       ماهیت و گرایش تحقیقات جاری حسابداری

·       انقلاب علمی در حسابداری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روشهای علمی تحقیق :

از لحاظ روشهای علمی تئوری بدواً مجموعه ای از جملات است این مجموعه شامل تعدادی از فرضیات بنیادی است که مفاهیم عام و بدیهی تلقی یا به ترتیبی تدوین می شوند که از طریق بکارگیری روشهای آماری قابل آزمون باشند.

اگرچه روشهای قیاس واستقراء عمده ترین روشهای تحقیق علمی محسوب میشوند اما روشهای دیگری نظیر رویکرد علمی،رویکرد اخلاقی ورویکردرفتاری نیز در تدوین تئوری حسابداری مطرح شده است.

رویکرد قیاسی: در تدوین تئوری،رویکرد قیاسی با شرح دقیق هدفها شروع میشود. پس از تعیین هدفها برخی از فرضیات بنیادی وتعاریف کلیدی بیان میگردد.این روش غالبا با عبارت حرکت از کل به جزمورد اشاره قرار میگیرد.

رویکرد استقراء: بکارگیری رویکرد استقراء در تحقیق بر مشاهده واستنتاج وتصمیم بر اساس مشاهدات تاکید دارد.

این روش با عبارت حرکت از جزء به کل مورد اشاره قرار می گیرد.

رویکرد عملی: بکار گیری رویکرد عملی در تدوین تئوری حسابداری، بر مفهوم سودمندی اطلاعات حسابداری مبتنی میباشد.در این رویکرد پس از اینکه محقق مسئله را تعریف و مشخص کرد کوشش می کند که راه مفیدی را برای حل مسئله مورد تحقیق پیدا کند.

رویکرد اخلاقی: بر خی از نویسندگان این رویکرد را روش مستقل برای تحقیق تلقی نکرده بلکه انرا پشتیبان سایر روشهای تحقیق به شمار اورده اند.در رویکرد اخلاقی بر مفاهیم حقیقت،عدالت وانصاف تاکی میشود.

رویکرد رفتاری: در این گونه تحقیقات،تاکید حسابداری وگزارشهای ان بر حسابداران و غیر حسابداران مورد مطالعه قرار میگیرد .

تحقیقات مثبت حسابداری: سعی دارد که ارتباطات رفتاری را در حسابداری بیلان کند.در این گونه تحقیقات،بدون اعمال قضاوت ارزشی در مورد اینکه امور چگونه باید باشد،تنها آنچه که هست توصیف میشود.

تئوریهای دستوری وتوصیفی: در تئوریهای دستوری،قضاوتهای ارزشی اعمال میشود واین تئوری هاست که شامل مفروضاتی است که چگونگی انجام امور را تشریح میکند مثلا فرضی را که بیان میکند ،ارزشهای حسابداری باید بر ارزش خالص بازیافتنی داراییها مبتنی باشد نشانکر یک سیستم دستوری است.

تئوری های توصیفی بر عکس برای یافتن روابطی که واقعاً وجود دارد کوشش می کند.

سیستمهای قیاسی غالبا دستوری است.

رویکردهای استقرائی معمولا متمایل به تو صیفی بودن است. سعی در بیان روابط دنیای واقعی دارد.

روشهای قیاس واستقراء به عنوان روشهای مکمل : تمایز بین روشهای قیاس و استقرا ممکن است از لحاظ بیان مفاهیم و ماهیت مفید باشد اما در عمل این تمایز کاربرد ندارد. روشهای قیاس و استقرا برای انجام تحقیقات به هیچ وجه رقیب یکدیگر نیستند بلکه ماهیتاً مکمل یکدیگرند.

هنر یا علم بودن حسابداری:  نقطه نظر نویسندگانی که حسابداری را به هنر نزدیکتر میدانند این است که حسابداران با توجه به چگونگی تعریف هدفها ،طیف گسترده ای از روشهای اندازه گیری رابه کار میگیرند. مثلا در انتخاب روش استهلاک صاحب نظرانی که حسابداری را به علم نزدیک میدانند بر این باورند که تدوین روشهای اندازه گیری یکنواخت و بدون انعطاف به منظور ایجاد اتفاق نظر در حسابدارانی که اندازه گیریها را انجام میدهند.

حسابداری را میتوان بالقوه در قلمرو علم قرار داد.

ماهیت وگرایش تحقیقات جاری حسابداری : (ماهیت وگرایشهای انتخاب شده در تحقیقات جاری حسابداری) این تحقیقاتتغییرات با اهمیتی را در مقایسه با تحقیقات دستوری دهه های گذشته نشان می دهد.

رویکرد مدل تصمیم گیری: اطلا عات مورد در خواست استفاده کنندگان مد نظر قرار نمی گیرد بلکه کانون توجه اطلاعاتی است که برای یک تصمیم معین لازم ومفید است.جهت یابی این رویکرد دستوری وقیاسی است.

تحقیقات بازار سرمایه: با عنوان فرضیه بازار کارامد مورد اشاره قرار می گیرد. بنابر این می توان فرض کرد قیمتهای بازار انعکاسی از اطلاعات در دسترس عموم می باشد.این فرضیه اصولا ریشه در مدیریت مالی دارد.

تحقیقات رفتاری: برسی چگونگی تصمیم گیری استفاده کنندگان اطلاعات حسابداری و نیازهای اطلاعاتی انان است. این رویکرد توصیفی است.

تئوری نمایندگان:  این تحقیقات ممکن است قیاسی یا استقرائی باشد و مورد خاصی از تحقیقات رفتاری محسوب می شود اگر چه ریشه های تئوری نمایندگی در مدیریت مالی و اقتصاد است اولین فرض تئوری نمایندگی این است که اشخاص بر حسب منافع شخصی خود عمل می کنند.فرض با اهمیت تئوری نمایندگی قرار داشتن شرکت در تقاطع ارتباطات قراردادی است که میان مدیریت ،سرمایه گذاران ،اعتبار دهندگان و دولت وجود دارد.

سایر تحقیقات حسابداری: برخی دیگر ار تحقیقات حسابداری که در دهه های اخیر انجام شده است عبارتند از تحقیقات مربوط به هزینه تهیه اطلاعات و تحقیقات انتقادی.

هزینه تهیه اطلاعات: ماهیتا تحلیلی قیاسی است آیا فوائد حاصل از اطلاعات اضافی هزینه های اضافی را توجیه میکند یا خیر.

تحقیقات انتقادی: این محققین کوشش می کنند که تاریخچه حسابداری را به عنوان بافت پیچیده ای از رویدادهای اقتصادی ،سیاسی، و تصادفی مورد تفسیر قرار دهند.

به طور کلی، تئوری رفتاری هیچ فرضی را درباره اینکه افراد چگونه رفتار می کنند را مشخص نمی کند .بلکه هدف ان کشف این موضوع است که چرا افراد در برابر اطلاعات حسابداری واکنش نشان میدهند.

انقلاب علمی در حسابداری: به طوری که بررسی دیدگاهها و گرایشهای مختلف تحقیقات حسابداری آشکار می شازد حسابداری دانشی است که در شرف تحولی عمده و اساسی قراردارد. برخی از صاحبنظران انقلاب علمی را در حسابداری به دلیل نارضایتی از پارادایم موجود پیش بینی می کنند.درباره وبلاگ


با سلام.این وبلاگ برای دوستان حسابداری ارائه شده.سعی بنده بر این است كه مطالب نو برای عزیزان بخصوص برای دانشجویان ارشد حسابداری قرار دهم.

مدیر وبلاگ : مصطفی ولیزاده
نویسندگان
نظرسنجی
آیا مطالب این وبلاگ را مفید میدانید؟آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
کلیه حقوق این وبلاگ برای حسابداری سبز محفوظ است
 • کد نمایش افراد آنلاین
 • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic